Toner tozu nedir? Ucuz toner tozunun kaliteli doluma etkisi

Ucuz Toner Tozu Fiyatlarının Dolum Yapılan Kartuşa Etkisi

 

 

            Bilindiği gibi toner tozu yazıcı kartuşu içindeki parçaların tamamının çalışması sonucu başarı veya başarısızlığını bize gösteren fotokopi kağıdı üzerindeki görüntünün ana malzemesidir.

            Basit bir karbon tozu olarak kullanıma başlanan toner tozu zaman içinde teknolojisini çok geliştirerek günümüzde tam doldurma yapan keskin ve net hatlara sahip ileri teknoloji ürünü bir ürün haline geldi.

            Günümüz yazıcılarında kullanılan yazıcı toner kartuşuna kısaca toner denilmeye başlandı.

            Lazer TONER NEDİR YAZICI TONERİ NASIL ÇALIŞIR konusunda kısaca bilgi vermeye çalışmıştık. Toner tozunun özellikleri nelerdir, kaliteli toner tozu nasıl olmalıdır, toner dolumu kalitesinde tozun önemi nedir konularına değinelim;

 

TONER DOLUMU NASIL YAPILIR KOLAY DOLUM YAPILAN TONER ÖZELLİKLERİ NEDİR başlıklı yazımızda ise dolum yapılırken nelere dikkat edilmesi konusunu işlemiştir, işte kaliteli çıktı almanın başrolünü oynayan toner tozu görsel olarak birbirine çok benzemelerine rağmen gerek kimyasal yapıları gerekse partikül boyutları açısından birbirinden çok farklıdırlar.

            Lazer toner teknolojisi geliştikçe üretilen tozların ebatlarına mikro boyutlara ulaşılmıştır. Nerdeyse sıvı mürekkep alışkanlığına sahip olan bu ürünlerin teknolojileri sürekli yenilendiğinden, DOLUM TONER kullanan firmalara ve MUADİL TONER üreticilerinin kullanımı için toner tozu üreten firmalarında kendilerini yenilemeleri gerekmektedir.

            Bu teknolojiye ayak uyduramayan toner tozu üreticileri doğal olarak KALİTELİ TONER üretimi yapamadıklarından ucuz fiyatlara satış yapmaktadırlar.

            Toner tozunun kimyasal yapısı dışında en önemli özelliği toz tanelerinin büyüklüğü ve yüzey yapısıdır. Toz tanelerinin çapları birbirine ne kadar yakınsa ve yüzeyleri ne kadar yuvarlaksa o kadar kaliteli anlamını taşır.

 

            UCUZ MUADİL TONER üreten ve TONER FİYATLARI ucuz dolum yapan firmalar fiyatlarının yüksek olması nedeni ile kaliteli toner tozu kullanmadıklarından baskı kalitelerinin ORJİNAL TONER kalitesinde olmamasının ana nedenidir.

            Ucuz fiyatlara satılan üniversal toner adı verilen bu tozları mikroskop altında incelediğimiz de yüzeylerinin köşeli ve toz tanelerinin çaplarının birbirinden çok farklı olduğunu görürsünüz. Tanelerin köşeli olması drum üzerinde çiziklere neden olurken, büyüklerinin farklı olmasının yarattığı sorun ise tozların geçtiği kanallardan giremeyen büyük parçalar geçiş yolunu tıkadıkları için arkadan gelen uygun ölçüdeki tozların geçini engellemeleri nedeni ile yazıcı toneri içindeki tozun tamamının kullanılmasına engel olmaktadır.

            BOŞ TONER             kartuşu içine bakıldığında atık toner haznesi içinde kalan tozları görebiliriz, bu kartuşun kullanmadığı tozlardır ve kalite düştükçe atık miktarı artar TONER DOLUMU yapılırken kalitesiz malzeme kullanıldığında kartuşun çabuk bitmesinin önemli nedenlerinden birisi fazla atık çıkarmasıdır.

            TOPTAN TONER tozu almadan önce az miktarda numune alınarak dolum yapılmalı ve kartuş bitene kadar kullanılarak, kopya silikleşmeye başladığında gerek toner tankı gerekse atık haznesi kontrol edilmelidir. Kontrol neticesinde hazne tamamen boşalmış ise ürünün kaliteli olduğuna ikna olabilirsiniz.

            DOLAN TONER bitmeyen toner, doldurulan toner benzeri üzerinde delik bulunan kartuşların atık haznelerinde biriken tozu kesinlikle yeni tozun bulunduğu bölüme konulmalıdır, özelliklerini yitirmiş olan bu malzemenin yeni tozlarla karışması genel olarak kopya kalitesini düşürecektir.

            GARANTİLİ TONER DOLUMU yapan dolumcuların bu konulara hassasiyet gösterdiklerinden kaliteli toz kullanılarak yapılan dolumlar da pek sorunla karşılaşılmaz.

            Kartuş üzerinde bulunan TONER ÇİPİ hazne içinde kalan yaklaşık miktarı göstermektedir, kartuş üzerinde bulunan çipin sensör vazifesi görmediğinden verdiği bilgilerin yanıltıcı olma ihtimali yüksektir.

            Kullandığınız TONERLİ YAZICI ne kadar eski ise kullandığı toner tozu fiyatı yenilere oranla çok daha ucuzdur, bunun sebebi teknolojisinin eskimiş olduğunda kaynaklanmaktadır.

            KOLAY DOLUM YAPILAN LAZER YAZICILAR gün geçtikçe yerini daha karmaşık kartuşların kullandığı yazıcılara bırakması sonucu yalnızca dolum yapılarak çalışmaları zorlaştığından YENİLEME TONER sistemine dönülmeyi zorunlu kılmıştır. Orijinal kartuş içindeki parçalar sonradan ilave edilen tozlarla tam uyum sağlamadığından parçalar değiştirilerek kullanılmaktadır.

            Mürekkep püskürtmeli yazıcılara alışan birçok kullanıcı Lazer tonerli yazıcılar ile tanıştıktan bu yana TONER NEDİR KARTUŞ NEDİR ikilemine düşmüş olsalar dahi artık büyük çoğunlukla Lazer yazıcıların renkli ve siyah pudra kıvamında toz kullandığını, inkjet yazıcıların ise mürekkep kullandığını biliyorlar.

 

 

 

Makaleler

© 2014 Alo Kartuş | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım : Pion Bilişim
Tüm isimler, logolar, resimler ve markalar karşılık gelen hak sahiplerinindir. Sadece referans olması amacı ile eklenmiş ve/veya alınmıştır.