3D YAZICI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

3D YAZICI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

 

 

 3d yazıcı

 

Günümüz teknolojisinin gözde buluşlarında olan 3d yazıcılar kişisel ve işletme kullanımlarında birçok fayda sağlayacaktır. Yakın azmana kadar hayal görünen ama gerçekleşen 3d teknolojisi birçok amaca hizmet etmektedir. Kişisel kullanıcılar olarak teknolojinin en büyük faydası hayal edilen birçok düşüncenin gerçeğe aktarılabilmesi ve buluş yapmak isteyen birçok kişiye yol açmasıdır. İşletmeler olarak 3d teknolojinin en büyük faydası ar-ge çalışmalarında somut sonuçlar ortaya çıkarmak ve kamuoyu yoklamasını ucuz maliyetle gerçekleştirmektir.
 
3d yazıcılar yüksek fiyatlarla satıldığından birçok kişi tarafından kullanılmasa da üretim yapan, ar-ge çalışmalarıyla çalışan birçok firma tarafından kullanılmaktadır. 3d teknoloji sayesinde birçok maddi kazanç elde edecek işletmeler bu konuda para harcamaktan çekinmeyecektir. Örneğin araba satan bir firma, yedek parçaları başka ülkeden almak zorunda kalıyorsa 3d teknoloji sayesinde yedek parça tasarımı yaparak bu büyük maliyetten kurtulabilir.
3d yazıcılar, tasarım programlarında oluşturulan dosyanın tarayıcıdan geçerek ısıyı gördüğünde eriyebilen termoplastik malzemenin üst üste birleşmesi ve yukarıya doğru yükselmesiyle nesne oluşması işlemini gerçekleştirir. Yazıcılar Autocad, Blender, Zbrush, OpenSCAD, Moda, Rhino, Mudbox, Cinema 4d, 3ds Max gibi birçok tasarım programına uyum göstermektedir.
 
3d Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
3d yazıcı almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken birçok konu olmalıdır. Binlerce para vereceğiniz yazıcınızı alırken ilk başta dikkat etmeniz gereken nokta yazıcının garantisi olmalıdır. Fazla bilinmeyen bir markanın ürününü aldığınızda sonrasındaki servis konularında sorunlar yaşayabilirsiniz. İstediğiniz zaman firma yetkilisine ulaşabilmeli, eğitim istediğinizde gerekli desteği alabilmelisiniz.
3d yazıcınızın kullandığı ham maddenin maliyeti baskı yapabilmeniz için önemlidir. Pahalı bir ham madde kullanmanız gerekiyorsa yazıcıya verdiğiniz para kadar ham maddeye para ödeme durumunda kalabilirsiniz. 100 mikron ve daha fazla ham maddeyle baskı yapabilme özelliğine sahip olmalı, böylelikle nesne oluşturmada istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

 

Yazıcının kullandığı yazılım baskı kalitesinin düşmemesi için önem arz etmektedir. Uzun ömürlü yazıcılar için yedek parçası kolay bulunan markaları seçmenizi öneririz. Baskı kalitesi konusunda istikrarlı olması da 3d yazıcısı seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden. Bazı yazıcılar baskı yaptıkça baskı kalitesini kaybedebiliyor.

Makaleler

© 2014 Alo Kartuş | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım : Pion Bilişim
Tüm isimler, logolar, resimler ve markalar karşılık gelen hak sahiplerinindir. Sadece referans olması amacı ile eklenmiş ve/veya alınmıştır.